Podzimní prázdniny, státní svátek 28. října

21.10. 2022

Vážení žáci, přeji vám příjemné prožití podzimních prázdnin, které začínají ve středu 26. 10. 2022. Ve škole se opět sejdeme v pondělí 31. 10. Doufám, že mi odpustíte, že jsme toto volno neprodloužili jako některé jiné školy. Máme pocit, že v minulých letech bylo vynuceného volna až dost, takže v pondělí a úterý (24.+25. 10.) bude probíhat normální vyučování.

Součástí volna je také státní svátek 28. října. Je vhodné si připomenout, že v tento den v roce 1918 došlo ke zřízení samostatného Československa, jakožto jednoho z nástupnických států Rakouska-Uherska. Území tohoto státu zahrnovalo Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus (dříve Horní Uhry).

Prvním prezidentem nově vzniklé republiky se stal Tomáš Garrigue Masaryk a prvním premiérem Karel Kramář, jejich přičiněním se z Československa stala úspěšná parlamentní demokracie se zastoupením mnoha stran.  První republika, jejíž vznik si připomínáme, trvala do okupace Německem v letech 1938 – 1939.

V tento den jsme zvyklí například na slavnostní vojenskou přehlídku či pietní akt na Vítkově. Oslavy 28. října každoročně vrcholí udělováním státních vyznamenání na Pražském hradě. M. Šmíd