DEBATNÍ A PŘEDNÁŠKOVÝ DEN v angličtině PRO STŘEDOŠKOLÁKY s předními experty a odborníky MUP

8.9. 2023

V pátek 8. 9. 2023 se na Metropolitní univerzitě v Praze konal „Debatní přednáškový den v angličtině“. Za Euroškolu Praha se jej zúčastnili studenti 3. a 4. ročníku.

Na pořadu dne byly například tyto debaty:

Debata o aktuálních ekonomických i společenských tématech, která nás zajímají, ovlivňují včetně otázek
ekonomické krize, inflace, důchodové reformy, daňové soustavy aj. Tváří v tvář se diskutovalo se špičkovými ekonomy – PhDr. Tomáš Sedláček, Ph.D., Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D.

Mezinárodní krize a jejich obraz v českých médiích
Debata týkající se obrazu současných témat v českých médiích, moci médií a jejich role ve společnosti, práce zahraničního zpravodaje. Setkání tváří v tvář s osobností, která pravidelně komentuje světové dění v českých médiích – Ing. Břetislav Tureček.

Internet – znáte jeho vlastní pravidla?
Seminář s JUDr. Radkou MacGregor Pelikánovou, Ph.D., LL.M., MBA zodpověděl zajímavé aktuální otázky: Jaké právo se uplatňuje na internetu aneb co se smí a nesmí?
Kdo řídí internet a jak získat vlastní doménu a mít na ní stránky? Jak se vytváří a chrání bohatství v 21. století? Soudit se oduševní vlastnictví – jde to?

Jak (ne)využívat umělou inteligenci při studiu
Během této přednášky s Mgr. Šárkou Kolmašovou, Ph.D. jsme se dozvěděli, jak efektivně využívat technologie založené na umělé inteligenci, zejména Chat GPT. Zároveň jsme se seznámili s potenciálními riziky spojenými s jejich použitím, jako jsou nepřesné informace a oslabení schopnosti kritického myšlení. Vedoucí katedry IRES nám poradil, jak začlenit tyto nástroje do studijního procesu, aniž by bránily samostatnému učení a osobnímu rozvoji.

EXAM STRATEGIES – Writing
Seminář byl určen zejména maturujícím z AJ. Anglista z katedry cizích jazyků MUP představil základní strategie využitelné při skládání jazykových zkoušek, snadno naučitelné a posléze efektivně aplikovatelné – Mgr. Damien Galeone.

Collaborative Speaking Skills
Seminář vedený rodilým mluvčím byl zaměřen na rozvoj komunikačních dovedností v AJ, jak úspěšně rozvíjet konverzaci a adekvátně reagovat, jak vyjádřit svůj názor a zároveň se zajímat o názory ostatních. Během semináře se studenti rovněž dozvěděli více o programu Erasmus, zejména o tom, jak probíhá jazyková zkouška pro zájemce o tento program – Mason Lee Adams.