Projektový týden – Schola Pragensis 2016

2.12. 2016

Projektový týden listopad 2016

Jak už to každým rokem v listopadu bývá, v Trojském gymnáziu se koná projektová výuka – letos na téma ‚Hranice‘ zakončená prezentacemi žáků a celkovým shrnutím projektového týdne. Euroškola Praha se už několik let k projektové výuce připojuje, leč tento rok jsme se dali trochu jiným směrem – a to přímo na Scholu Pragensis.

Kde vystoupíš ty? To byla otázka a zároveň slogan Scholy Pragensis 2016. My jsme tuto otázku řešili celý týden a vlastně jsme si vytvořili jakýsi mini-projekt. Počínaje kvalifikovanými instrukcemi od našich učitelů přes tvorbu informativních prezentací až po samotný design našeho stánku na výstavě středních škol v Praze, jsme se týdnem prokousávali s chutí i nadšením.

„Ve středu jsme tam jeli všechno připravit. Zdobili jsme náš stánek, nalepili fotky a vyvěsili vlajku Euroškoly,“ říká Adéla Křížková, studentka O3.A, která se ve středu ještě před zahájením výstavy zúčastnila veškerých příprav v Kongresovém centru v Praze. „Byly tam samozřejmě i jiné školy, které tam také přijely všechno si připravit na následující zahajovací den. Byla to pro nás taková trošku inspirace.“

Ve čtvrtek 24. listopadu se tedy od 9 hodin ráno všechno rozjelo. Letošní ročník výstavy opět předvedl pestrou nabídku oborů vzdělání pražských středních a vyšších odborných škol, soutěže pro veřejnost a dokonce i hudební program – ten zajistili studenti Konzervatoře Jaroslava Ježka. Kromě škol tam také byli další vystavovatelé – mimo jiné z Národního technického muzea, cechy a oborové organizace. Zvláštním hostem letošní přehlídky byla Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie z jihočeských Vodňan.

„Byli jsme domluveni, že tam máme být před devátou, protože v devět se bude oficiálně otevírat, ale když jsme tam přišli v 8:45, nedalo se pomalu hnout kvůli všem těm 8. a 9. třídám základních škol z celé Prahy, které se na Scholu přišly podívat,“ vypráví Lilly Opatrná, studentka O3.A. Ta se v pátek 25. listopadu účastnila akce a u stánku Euroškoly pobyla bezmála půl dne, kdy rozdávala letáčky spolu s informacemi o naší škole. „Bylo vidět, že lidé, kteří kolem nás prošli, měli zájem,“ pokračuje se spokojeným úsměvem, jelikož ji potěšilo, že se potencionální zájemci u našeho stánku zastavovali a kladli nejrůznější otázky, z čehož ty nejčastější byly – Kde sídlí Euroškola Praha? Co je to ESA? A jaké je školné?

Aneta Dufková, jež je rovněž studentkou O3.A, ještě dodala, že to bylo opravdu vyčerpávající. Strávila v Kongresovém centru celé páteční odpoledne, ale i přes únavu byla spokojená s naší prací. Stánek vypadal zajímavě a odpovědi na otázky zájemců byly uspokojující. Ovšem největší překvapení přišlo v sobotu 26. listopadu, kdy na výstavu střeních škol přišlo nečekaně mnoho lidí. O víkendu se na Vyšehrad sjelo nejvíce rodin, výstava je přístupná široké veřejnosti. Avšak vše se zvládlo na výbornou a ve 3 hodiny odpoledne téhož dne byla výstava Schola Pragensis ukončena.

Na letošní slogan této výstavy ‚Kde vystoupíš ty?‘ si tedy můžeme jednoduše odpovědět – Euroškola Praha vystoupila tento rok v Kongresovém centru Praha na 21. ročníku Schola Pragensis úspěšně a reprezentativně.

Těšíme se na nové tváře naší školy.

Alena Pilnáčková, studentka O3.A

Já bych jen dodala, že na reprezentaci Euroškoly Praha na Schole Pragensis se podíleli studenti O3.A. K realizaci projektu přispěli svými nápady, kreativitou, aktivitou či výřečností. Týden to byl velmi náročný pro nás všechny a já bych ráda poděkovala nejen třeťákům, ale i kolegům, kteří se výstavy zúčastnili.

Mgr. Kateřina Čížková, ředitelka školy

Projektový týden - Schola Pragensis 2016